Η άνοιξη μοιάζει να έχει φτάσει στ’ αλήθεια, κι εμείς κάνουμε βουτιά στα χρώματα και τα σχήματα του φανταστικού μικρόκοσμου των μαμουνιών.
![arlekinos-beetle](https://ding.gr/wp-content/uploads/2024/03/arlekinos-beetle.jpg)
Αυτό το Σάββατο μελετάμε και θαυμάζουμε τα αμέτρητα χρώματα, σχέδια και μοτίβα που στολίζουν τα σώματα των εντόμων. Παρατηρούμε την τέλεια συμμετρία και εμπνεόμαστε από έντομα που έρπουν, πετούν ή πηδούν.
Πιάνουμε χαρτί και ψαλίδι και ανακαλύπτουμε κόλπα δημιουργίας συμμετρικών σχεδίων. Συνδυάζουμε χρώματα, κόβουμε, διπλώνουμε και κολλάμε. Δίνουμε μορφή στο δικό μας μαμούνι. Με κεραίες ή μακριά πόδια, με κέρατα ή φτερά, πραγματικό ή φανταστικό.
Σας περιμένουμε!